Безпечне використання пестицидів в період цвітіння сільськогосподарських культур
У зв’язку з проведенням весняно-польових робіт відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області наголошує на необхідності дотримуватись ЗУ «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати» та не порушувати «Державні санітарні правила застосування пестицидів….».
В період весняно-літніх польових робіт дуже поширено використання пестицидів, призначених для боротьби зі шкідниками у сільському і лісовому господарстві, бур’янами і хворобами рослин.
Але, на жаль, поряд з корисною дією пестициди можуть становити небезпеку як для людини, так ї для навколишнього середовища. В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все частіше стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь.
Рекомендуємо керівникам агроформувань всіх форм власності: систематично проводити обстеження посівів (насаджень) і тільки в разі виявлення перевищення економічного порогу шкідливості (ЕПШ) шкідників проводити обприскування інсектицидами, включеними в Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.
Переважно отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння садів, ріпаку та соняшнику.
Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.
Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм мають виняткове значення для попередження отруєння бджіл.
Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.
Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/сек (для дрібнокрапельного) і 4 м/сек. (для крупнокрапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/сек.
В деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:
-
оброблювана не квітуча культура знаходиться поруч з квітучими медоносами;
-
знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;
-
нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні рос із листя або міжвузлів.
Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше.
Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ. При цьому необхідно вказати:
1)точну дату обробки;
2)територію і культури;
3) назву препарату;
4)форму і методи застосування;
5) ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл.
Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, може призвести до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур.
Дуже важливо, щоб ті, хто має справу з пестицидами, були ознайомлені з їх властивостями та негативною дією, яку вони можуть заподіяти людині. Тому особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, повинні мати при собі під час виконання роботи допуск, медичну книжку і наряд на виконання такої роботи.
З 28 червня 2023р. набрала чинності постанова КМУ від 9 травня 2023 року №458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами»
Для проходження навчань та отримання: свідоцтва, посвідчення про право роботи з пестицидами необхідно звернутися до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»
ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування пестицидів та правил техніки безпеки.
Пам’ятайте, що дотримання правил добросусідства - це надійний шлях побудови дружніх, взаємовигідних відносин між сусідами і водночас захист особистих прав та інтересів кожного з нас.
Наталія Костюк, управління фітосанітарної безпеки