Конституція Пилипа Орлика – перша конституція у світі

Дата: 05.04.2024 09:05
Кількість переглядів: 82

Сьогодні, 5 квітня, понад 300 років тому, було прийнято першу конституцію.

Цей документ вперше описав Україну, як повноцінну державу – частину Заходу, а не «русского мира», це оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки. 

  Конституція Пилипа Орлика - договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко), який визначав права і обов'язки усіх членів Війська. Прийнята на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року, укладена і затверджена шведським королем Карлом XII, написана латиною і староукраїнською, складається з преамбули та 16 статей. Є пам'яткою української політико-філософської та правової думки.  За оцінкою українських істориків – це  одна з перших європейських конституцій нового часу.

Згідно даної Конституції  законодавча влада надавалася Генеральній Раді, що виконувала роль парламенту, до якої входили генеральні старшини, цивільні полковники від міст, генеральні радники (делегати від полків з людей розважливих і заслужених), полкові старшини, сотники та представники від Запорозької Січі. Генеральній Раді належало працювати сесійно, тричі на рік — в січні (на Різдво Христове), квітні (на Великдень) і жовтні (на Покрову). На своїх зборах Генеральна Рада розглядає питання про безпеку держави, спільне благо, інші громадські справи, заслуховує звіти гетьмана, питання про недовіру йому, за поданням гетьмана обирає генеральну старшину. Найвищу виконавчу владу мав гетьман, влада якого була довічною. У період між сесійними зборами Генеральної Ради виконував її повноваження. Можливості гетьмана і його владні повноваження було значно обмежені статтями 6, 7 і 8. Відповідно до цих положень гетьман не мав права розпоряджатися державним скарбом та землями, проводити власну кадрову політику, вести самостійну зовнішню політику. Йому також було заборонено створювати якусь власну адміністрацію, він не міг застосовувати покарання до винних. Для задоволення матеріальних потреб гетьманові виділялись певні рангові маєтності з чітко визначеними прибутками, проте лише на час його перебування на посаді.

Оригінал першої сторінки Конституції зберігається в Національному архіві Швеції. Остання сторінка україномовного документу – у Російському державному архіві давніх актів (м. Москва) із оригінальним підписом Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького.

 9 квітня 2010 року в Бендерах було відкрито пам'ятник Конституції, встановлений на честь її 300-річчя. 

10 серпня 2021 року, до 30-ї річниці Незалежності, в Україну вперше за 311 років зі Стокгольма був доставлений латинський варіант Конституції Пилипа Орлика – визначна історична пам’ятка української та європейської думки ХVІІІ, яка заклала підвалини українського конституціоналізму, одна з перших конституцій світу. Тимчасово експонувалася в Національному заповіднику «Софія Київська».

 Прогресивне людство зберігає пам’ять про Пилипа Орлика, насамперед, як про автора першої в історії людства конституції демократичного суспільства (перші Конституції в Європі і США з’явилися лише сімдесят років потому).

З мережі Інтернет« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь