Кредитні пільги для військових під час війни: що варто знати?

Дата: 14.06.2024 13:46
Кількість переглядів: 53

В Україні з початку й до закінчення особливого періоду для військовослужбовців діють пільги за кредитними зобов’язаннями. На резервістів і військовозобов’язаних вони розповсюджуються із моменту призову під час мобілізації й до закінчення особливого періоду.

Отже, в першу чергу військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти звільнені від сплати відсотків за своїми кредитними зобов’язаннями відповідно до частини 15 статті 14 закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.

У зв’язку з особливим характером служби, яка пов’язана із захистом України, військовим надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

При цьому пільги не стосуються погашення основного боргу за кредитною заборгованістю (тіла кредиту).

До них належать:

 • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
 • звільнення від сплати штрафів/пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, зокрема банками та фізособами (частина 15 статті 14 закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”).

Щоб військового звільнили від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом, потрібно письмово повідомити банк про проходження військової служби та надати документи, що це підтверджують.

Для цього до банку необхідно подати:

 • для військовослужбовців – військовий квиток, у якому у відповідних розділах здійснюються службові відмітки, або довідку про призов військовозобов’язаного на військову службу, видану військкоматом або частиною;
 • для резервістів – витяг із наказу або довідку про зарахування до списків частини, які видаються військовою частиною (відповідно до листа МОУ від 21 серпня 2014 року №322/2/7142).

 

Дані документи можуть отримати родичі військовозобов’язаних та резервістів для пред’явлення їх за місцем вимоги. Ці пільги не стосуються погашення основного боргу за кредитною заборгованістю або тіла кредиту.

Водночас військові можуть звернутися до банку з письмовою заявою, у якій попросити провести реструктуризацію кредиту.

До заяви потрібно додати документи, що підтверджують проходження військової служби, та інші документи про матеріальне становище заявника.

Довідково. Пільги стосуються не тільки банківських установ, а й усіх кредитних організацій, зокрема МФО, ломбардів, кредитних спілок, лізингових компаній та інших юр- і фізосіб, які надають фінансові послуги.

Пеня і штрафні санкції за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, зокрема банками та фізособами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються:

 • військовослужбовцям, призваним на службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову;
 • військовим під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

 

Винятком є кредитні договори щодо придбання автомобіля та/або майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду:

 • житлового будинку;
 • квартири;
 • майбутнього об’єкта нерухомості;
 • об’єкта незавершеного житлового будівництва;
 • майнових прав на них.

 

Якщо права військового за кредитними зобов’язаннями порушені, необхідно:

 • звернутися до банку з вимогою провести звірку зобов’язань;
 • отримати довідку із сумою залишку заборгованості за тілом кредиту, а також процентах, комісіях, штрафах тощо;
 • звернутися до банку із заявою про звільнення від сплати відсотків, комісій, штрафів за кредитним договором та про надання кредитних канікул.

 

Якщо банк не задовольняє зазначені у заяві вимоги, слід звернутися з аналогічною заявою до його керівництва, навівши у ній відомості про попереднє листування з банком.

Якщо і тоді банк не задовольняє або задовольняє лише частково зазначені у заяві вимоги, можна подати позов до суду.

В якості заходу із забезпечення позову також можна попросити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

Отримання безоплатної правничої допомоги

Для отримання безоплатної правничої допомоги (правової інформації, консультації або роз’яснення з правових питань) звертайтесь до системи надання безоплатної правничої допомоги:

 • контакт-центр ‒ 0 800 213 103 (дзвінки у межах України безкоштовні);
 • Номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).
 • Усі сервіси системи БПД за посиланням: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правничою допомогою до сектору «Новоселицьке бюро правничої допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Каштанова (колишня Чкалова), 7, (перший поверх будівлі Новоселицької міської ради)  (03733) 5-07-20. 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь