Новоселицька міська громада
Чернівецька область,Чернівецький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Пенсійний фонд інформує

Дата: 11.10.2024 09:18
Кількість переглядів: 37

Перебування за кордоном та отримання житлової субсидії: топ-3 актуальних питань

Сьогодні чимало українців змушені рятуватися від війни за кордоном. Як у такому випадку призначається / виплачується житлова субсидія? Пропонуємо відповіді на актуальні питання.

  1. Член домогосподарства перебуває за кордоном понад 60 днів, чи буде призначено такому домогосподарству житлову субсидію?

При зверненні за призначенням житлової субсидії заявник зазначає, що один з членів домогосподарства на час подання заяви перебуває за кордоном понад 60 днів. Така особа для обрахунку субсидії до складу домогосподарства не включається. Тож соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на нього не розраховуються і доходи під час призначення житлової субсидії не враховуються.

Таким чином, житлова субсидія призначається домогосподарству без врахування особи, яка перебуває за кордоном понад 60 днів.

Водночас якщо особи, які звернулися за призначенням субсидії, та не повідомили орган Пенсійного фонду України про перебування будь-кого з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів, а субсидію обчислено з урахуванням цієї людини (і норми та нормативи розраховано, і доходи враховано), то виплата житлової субсидії припиняється, а надміру виплачені кошти повертаються одержувачем.

  1. Чи повинен одержувач житлової субсидії повідомляти про виїзд члена домогосподарства за кордон?

Одержувач житлової субсидії протягом 30 днів має повідомити Пенсійний фонд України про факт, який вливає на призначення житлової субсидії, у тому числі про перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства сукупно понад 60 днів у періоді, на який призначено субсидію (наприклад, з 01.05.2024 до 30.04.2025 – у разі автоматичного призначення або з місяця звернення особи до 30.04.2025).

Отримувачі субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва мають обов’язок поінформувати про перебування члена домогосподарства, який перебуває за кордоном понад 60 днів, протягом місяця після припинення (скасування) воєнного стану в Україні (пункт 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”). 

  1. Які наслідки можуть бути для одержувача житлової субсидії, якщо він вчасно не повідомив про перебування члена домогосподарства за кордоном?

У разі виявлення органом Пенсійного фонду України факту перебування члена домогосподарства за кордоном у період отримання житлової субсидії, тим домогосподарствам, які мали обов’язок повідомити про такий факт (тобто за виключенням мешканців вищезазначених адміністративно-територіальних одиниць), виплата житлової субсидії припиняється.

У такому випадку житлову субсидію домогосподарству може бути призначено за новим зверненням з початку опалювального або неопалювального сезону.

Про які обставини отримувач житлової субсидії має повідомляти Пенсійний фонд України?

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів з моменту виникнення обставин, які впливають на призначення субсидії, зобов’язаний поінформувати про це орган Пенсійного фонду України (пункт 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).

Такими обставинами є:

  • зміни у складі  зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства, їх соціального статусу, зміни у складі сім’ї членів домогосподарства;
  • зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
  • зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
  • перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім’ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів;
  • здійснення одноразової покупки на суму понад 50 тисяч гривень, а також придбання або набуття права власності на майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень;
  • набуття права власності на транспортні засоби (крім мопеда і причепа);
  • здійснення операцій із купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тисяч гривень (варто зазначити, що ці операції сумуються, тобто йдеться не про одноразову купівлю, а про всі операції в загальній сумі 50 тисяч гривень протягом 12 місяців);
  • отримання громадянином, якому призначено житлову субсидію, або членом його сім’ї одноразово доходу в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (крім цільової благодійної допомоги; страхових виплат на медичну та соціальну допомогу; спадщини у вигляді нерухомого майна або основної його частини; гранту або стипендії на навчання);
  • відкриття депозитного банківського рахунку на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень, або придбання облігацій внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла (призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім’ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів).

Довідково!

Отримувачі субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва мають обов’язок поінформувати про перебування члена домогосподарства, який перебуває за кордоном понад 60 днів, протягом місяця після припинення (скасування) воєнного стану в Україні.   

Умови  призначення пенсії  в разі втрати годувальника

Непрацездатні члени сімей загиблих, померлих військовослужбовців, які перебували на їх утриманні, мають право на пенсію в разі втрати годувальника  за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Водночас непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові),  якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, котрі загинули чи померли або зникли безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби, пенсія призначається незалежно від перебування на утриманні годувальника.

При цьому батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули або померли у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України тощо, мають право на призначення дострокової пенсії за віком - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років  для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Право на пенсію, зокрема, мають:

діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається за умови, якщо у них немає працездатних батьків;

батьки та дружина/чоловік (якщо вони не взяли повторного шлюбу) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які, зокрема,  загинули, померли в період проходження служби, мають право на пенсію не раніш ніж за 5 років до досягнення 60-річного віку,  або якщо вони мають право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або якщо вони є особами з інвалідністю;

дід і бабуся - за відсутності осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати;

дружина/чоловік або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона/він зайняті доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працюють.

Дружина/чоловік годувальника, померлого внаслідок, зокрема, поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), має право на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до зазначеного пункту незалежно від того, працює (проходить військову службу) вона/він чи ні;

усиновителі - нарівні з батьками, а усиновлені - нарівні з рідними дітьми; неповнолітні, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, зберігають це право і при їх усиновленні.

вітчим і мачуха  -  нарівні з батьком і матір’ю за умови, якщо виховували або утримували померлого пасинка чи падчерку не менше 5 років;

пасинок і падчерка, якщо вони не одержували аліментів від батьків, - нарівні з рідними дітьми.

До призначених основних розмірів пенсії сім’ям (померлих) Захисників і Захисниць України встановлюються надбавки та підвищення, передбачені  іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання пенсійного пенсійне забезпечення.

Зокрема, відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до пенсії встановлюються підвищення у розмірі  25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що  на сьогодні складає 590,25 грн  (2361,00 грн х 25%). Відмітимо, що встановлення відповідного статусу належить до компетенції органів праці та соціального захисту населення.

Якщо ж загиблого (померлого) годувальника за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення  при житті чи посмертно  нагороджено,  згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» непрацездатним членам сім’ї померлого (загиблого) годувальника встановлюється  пенсія за особливі заслуги. За її призначенням необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України.

У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області  від початку повномасштабної  війни призначено пенсії у разі втрати годувальника 1500 родичам  понад 700 загиблих під час виконання завдань, необхідних для забезпечення оборони України, військовослужбовців силових структур.

Нещасний випадок на виробництві: хто може розраховувати на страхові виплати

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що страхові виплати з відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, здійснюються особам, які є застрахованими в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, у разі настання страхового випадку (нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання).

Відповідно до статті 29 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» страхуванню від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, підлягають особи:

які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема, які є резидентами «Дія.Cіty», у тому числі в іноземних дипломатичних і консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;

обрані на виборні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування та в інших органах;

фізичні особи-підприємці; особи, які провадять незалежну професійну діяльність; члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах;

здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять, під час занять, коли вони набувають професійних навичок, у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах;

діти до 18 років або до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років, які народилися з інвалідністю внаслідок заподіяння шкоди зародку через травмування жінки на виробництві або її професійного захворювання під час вагітності.

Члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах, можуть добровільно застрахуватися від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності.

Що таке переплата субсидії та як запобігти її виникненню

Переплата субсидії – це надміру виплачені бюджетні кошти, отримані особою без достатньої правової підстави. Найчастіше такі ситуації складаються внаслідок подання заявником недостовірних, неточних відомостей або ж неповідомлення органу Пенсійного фонду про зміну обставин, які впливають на обчислення розміру субсидії, її перерахунок, визначення права на зазначений вид державної допомоги.

Основним документом, що регулює порядок надання субсидій та стягнення надміру виплачених коштів, є «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Підставами для стягнення з одержувача надміру виплаченої субсидії є:

1. Подання недостовірних відомостей або документів для отримання субсидії;

2. Неповідомлення у 30-денний термін органу Пенсійного фонду про зміни:

складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства;

соціального статусу членів домогосподарства (набуття статусу пенсіонера, інваліда тощо);

складу сім’ї члена домогосподарства;

переліку отримуваних житлово-комунальних послуг та умов їх надання;

зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання власників;

3. Неповідомлення у 30-денний термін органу Пенсійного фонду про зміни майнового стану будь-кого зі складу домогосподарства, зокрема щодо:

купівлі земельної ділянки, нерухомого майна, транспортного засобу, цінних паперів, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку; одноразової оплати будь-якої роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних);

здійснення внеску до статутного капіталу, благодійної діяльності; надання позики; якщо сума операції перевищує 50 тис. грн і здійснена вона впродовж 12 місяців перед місяцем звернення за субсидією. Стягнення надміру виплаченої субсидії відбувається також при виявленні зазначених фактів під час отримання раніше призначеної субсидії;

настання права власності більш ніж на одне житлове приміщення (квартиру, будинок);

відкриття депозиту або придбання облігацій на суму, що перевищує 100 тис. грн;

здійснення операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів на загальну суму понад 50 тис. грн;

отримання одноразового доходу в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму (крім допомоги на здобуття освіти, отримання медичних послуг, подолання наслідків стихійного лиха, інших катастроф; страхових виплат; спадщини у вигляді нерухомого майна);

4. Настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла;

5. Перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів.

Органи Пенсійного фонду України також мають право перерахувати розмір субсидії і здійснити стягнення надміру виплачених коштів у випадках виявлення неправильних відомостей, наданих юридичними особами (у довідках про доходи, про склад зареєстрованих осіб, забезпеченість житловою площею тощо), або виявлення під час обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства ознак порушення норм законодавства щодо призначення субсидії.

За наявності зазначених підстав виплата житлової субсидії припиняється, надміру отримані суми житлової субсидії громадянин повинен повернути на рахунок Пенсійного фонду України.

Якщо особа відмовляється добровільно повернути суму надміру виплаченої їй житлової субсидії, то питання про примусове стягнення коштів вирішується в судовому порядку.

У разі призначення житлової субсидії на наступний період органи Пенсійного фонду України можуть утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій. При цьому поточні виплати можуть бути зменшені не більш ніж на 20 відсотків.

Шановні громадяни! Щоб уникнути випадків переплат житлових субсидій, необхідно  уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надміру отримані субсидійні кошти неодмінно доведеться повертати.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь