Що таке оцінка потреб та чому вона важлива
Сім'ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, часто зіштовхуються із численними викликами: фінансовими труднощами, проблемами здоров'я, конфліктами чи навіть ризиком вилучення дітей. Важливо звертатися за допомогою та пройти оцінку потреб, яка допоможе з’ясувати, яка саме допомога та підтримка потрібна, аби вийти із кризи.
Про те, з чого складається оцінка потреб, чому вона важлива хто проводить оцінку потреб та як це відбувається, розповідає експертка із соціальної роботи Мирослава Ткачук.
— Що таке оцінка потреб у сім'ях, які опинилися у складних життєвих обставинах?
— Це важливий процес, спрямований на вивчення умов життя, соціального оточення та конкретних проблем у сім'ях. Основна мета оцінки потреб — це аналіз окремих проблем і ресурсів сім'ї або окремої особи для надання ефективної допомоги та підтримки. Завдяки цьому процесу можна з’ясувати, яка саме допомога потрібна, щоби уникнути погіршення ситуації та розробити конкретний план дій для вирішення проблеми.
— Як відбувається процес оцінки потреб?
— Оцінку потреб здійснюють в кількох етапах. Найперше, це звернення людей. Тут є три варанти: перший, людина звертається до органу соціального захисту, там спеціалісти приймають звернення. Другий, можна звернутися до надавача соціальних послуг. Третій, до соціальної служби за місцем проживання.
Далі фахівці реагують на таке звернення та встановлюють контакт із сім’єю і збирають базову інформацію через бесіду, огляд житлових умов і вивчення документів. Потім визначають ключові потреби, наприклад: забезпечення харчуванням, працевлаштування, психологічна підтримка чи вирішення юридичних питань. На цьому етапі фахівець з соціальної роботи має заповнити спеціальну форму: яка затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 13.07.2018 № 1005 Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 р. за № 943/32395 “Про затвердження форм обліку соціальної роботи з сім’ями/особами, які перебувають у складних життєвих обставинах”.
При загальній оцінці потреб фахівець описує загальну інформацію про членів сім’ї, вкаже потребу дитини її самопочуття, зовнішній вигляд, харчування, навчання, емоційний стан, наявність шкідливих звичок або девіантної поведінки, сімейні та соціальні стосунки, оцінить її навички. Також соціальний працівник обов’язково має з’ясувати стан дорослих членів сім’ї. Далі соцпрацівник після оцінки чотирьох факторів сім’ї та середовища, складає висновок оцінки потреб. У якому чітко визначено, що потрібно надати, наприклад матеріальну допомогу, залучити лікаря, психолога або юриста. Форму цього плану можна побачити за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0943-18#Text
Завершальний етап — моніторинг. Ми продовжуємо спостерігати за ситуацією, щоб переконатися, що проблеми вирішені, а допомога була ефективною.
— Чому важливо проводити таку оцінку?
— Це дає можливість підійти до кожного випадку індивідуально, оскільки всі сім’ї мають різні проблеми. Універсальні методи не завжди працюють. По-друге, своєчасна оцінка дозволяє запобігти серйозним наслідкам, наприклад, вилученню дітей із родини, втраті житла тощо.
Крім того, оцінка допоможе правильно розподіляти ресурси. Завдяки цій підтримці допомога надається саме там, де вона справді потрібна, і стає максимально ефективною.
— Хто може звернутися, щоби фахівці із соціальної роботи провели оцінку потреб?
— Будь-яка сім'я, яка опинилася у складних життєвих обставинах: через фінансові труднощі, втрату роботи, хворобу, конфлікти. Хочу зауважити, що звернутися можуть як самі родини, так і заклади освіти, медичних закладів або органів соціального захисту, якщо вони помітили, що сім'я потребує допомоги.
— Назвіть приклад за свою практику, коли оцінка потреб дала позитивний результат.
—У маленькому містечку в Чернівецькій області у багатодітній сім’ї померла мати. Діток було четверо. Батько дітей був за кордоном, офіційно вони були розлучені. З ним тимчасово був втрачений зв’язок. Поки шукали тата дітей, то їх тимчасово прийняла в сім'ю, сусідка у якої з дітьми були налагодженні хороші взаємостосунки. Саме це дозволило запобігти влаштуванню дітей у притулок в Чернівцях. Діти могли і надалі відвідувати свою школу, спілкуватись з друзями. Коли батька розшукали, то він приїхав до України. Експерти повторно провели оцінку потреба і з’ясували, що чоловіку потрібен юридичний супровід, а діткам допомога психолога. Завдяки цьому чоловік оформив відповідні документи і діти залишилися у сім’ї.
Довідка
Складні життєві обставини (СЖО) - обставини, виявлені за результатами оцінки потреб, внаслідок яких сім’ї (особи) не можуть самостійно піклуватися про особисте/сімейне життя та брати участь у суспільному житті;)
Додамо, оцінка потреб, складання плану супроводу та відповідно супровід регламентовано здійснюється згідно з Державним стандартом соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.03.2016 № 318.
Законом України "Про соціальні послуги" визначено, що складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток особи, функціонування сім’ї, які особа/сім’я не може подолати самостійно.
Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини:
— похилий вік;
— часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті;
—невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування;
— психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин;
— інвалідність;
— бездомність;
— безробіття;
— малозабезпеченість особи;
— поведінкові розлади у дітей через розлучення батьків;
— ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків із виховання дитини;
— втрата соціальних зв’язків, у тому числі під час перебування в місцях позбавлення волі;
— жорстоке поводження з дитиною;
— насильство за ознакою статі;
— домашнє насильство;
— потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;
— шкода, завдана пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією
*Проєкт реалізовує СОС Дитячі Містечка у співпраці з Чернівецькою ОВА та Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей*